Plavba krížnikom

Krížnik alebo výletná loď je luxusná loď, ktorá sa používa na výletne plavby pre cestujúcich, ktoré prinášajú veľa zážitkov a vyrážajú na rôzne kúty sveta. Na rozdiel od oceánskeho parníka, ktorý len prepravuje cestujúcich z jedného bodu pevniny cez oceán na protiľahlý bod alebo mesto na pevnine, krížniky sú viac známe tým, že vezmú ľudí na svoju palubu a vykonajú s nimi okružnú plavbu. Táto môže trvať rôzne dlho, od jedného dňa až po niekoľkotýždňové výlety. Väčšinou sa loď vracia na východiskový prístav. Jedná sa o veľmi osviežujúci spôsob zábavy a rekreácie, ktorý uvoľňuje myseľ a doplní do značnej miery Vašu energiu.

Takéto plavby od súčasnej doby možno sledovať do minulosti až do začiatku 20. storočia, kedy bolo cestovanie po moriach na svojom vrchole. Bol to viac menej jediný dostupný spôsob, ako sa dopraviť na iný kontinent. Tieto zaoceánske parníky bez nejakých luxusných služieb sa stali známe ako líniové plavby. Vzhľadom na dlhú cestu, ktorá v najlepšom prípade trvala nie menej ako štyri dni, obrovský úložný priestor bol rezervovaný pre palivo a ďalšie nevyhnutnosti a tak nezostal veľký priestor pre luxus či ubytovanie hostí. S príchodom prúdových lietadiel v druhej polovici minulého storočia, došlo k posunu cestujúcich na tento spôsob dopravy a dlhé námorné plavby boli ponechané iba fanúšikom tejto pomalšej varianty.

Táto situácia bola ideálna pre začiatky výletných lodí. Bolo potrebné niečo nápadne odlišné a vzrušujúce, aby sa priviedol späť záujem ľudí o námornú prepravu. Preto tieto výlety získali postupne na popularite. Vzhľadom na to, že cesta je relatívne krátka, s mnohými odstávkami na exotických miestach, sú lode navrhnuté tak, že väčší priestor možno využiť na prvky dizajnu a extravagancie. Možno prirovnať výletné lode k plávajúcim hotelom s komplexným pohostinstvom, ubytovaním a službami členov posádky.  Viac informácií tu.

Medzi hlavné zariadenia na palube týchto výletných lodí patria jedálenské služby. Niektoré ponúkajú stolovanie na palube pod holým nebom, na iných máte možnosť vybrať si jedlá, z ktorých sa Vám v ústach už len pri názvoch zbiehajú slinky. Určite na Vás spravia dlhotrvajúci dojem. Okrem toho sa na palube nachádzajú kasína, fitcentra, kúpele, kiná a niektoré plavidlá majú dokonca aj divadlá s Broadway predstaveniami. Už štandardne na rozličných úrovniach lodí nájdete bazény, vírivky či saunové svety. Ak mate chuť si oddýchnuť môžete navštíviť salóniky alebo knižnicu a ak máte chuť si zašportovať zájdite si jednoducho do telocvične alebo na golfové ihrisko. V skratke povedané, tieto lode si svojich cestujúcich hýčkajú prostredníctvom najlepších jedál a služieb. Zároveň si môžete užiť niektoré z najkrajších prírodných vyhliadok pozdĺž mora.

Počas posledného desaťročia sa krížniky stali neoddeliteľnou súčasťou cestovného ruchu. Hlavnú časť flotily tvoria plavidlá, ktoré pochádzajú zo severoamerických a európskych regiónov. Plavba je vhodná pre mladých, starých, páry, jednotlivcov či rodiny s deťmi (imprumuturi rapide fara carte de munca). Takže každý si na nej nájde niečo svojho! Ak ste už niekedy stáli na palube výletnej lode na otvorenom mori, ochutnali a cítili ste slaný morský vánok a viete, ako to znie, keď sa penivé vlny zlomia o prov, potom viete čo to je sloboda. Rozhodne patria služby na takýchto lodiach medzi najlepšie v oblasti gastronómie a hotelierstva.