Hostel

Hostel je nízkorozpočtová ubytovňa zdieľaná medzi viacerými cestovateľmi. Keď si hosť rezervuje pobyt v ubytovni, on alebo ona si typicky objedná len lôžko na noc a nie celú miestnosť. Lôžko sa môže nachádzať v miestnosti s ďalšími štyrmi cestujúcimi alebo v miestnosti, kde budú prespávať až dvadsiati cestovatelia.

Prečo je teda pobyt v hosteli vôbec výhodný?

1. Je lacný

Hosteli sú lacným cestovateľským ubytovaním, najmä v porovnaní s pobytom v hoteli. Aj keď sa ceny líšia od krajiny ku krajine, vo väčšine európskych krajín sa ceny pohybujú od 10 až 30 eur na noc. Samozrejme, že v krajinách Južnej Ameriky sú ceny ešte nižšie a vo veľkomestách a veľkých metropolách vyššie.

2. Cestovanie v skupinách

Pobyt v hosteloch umožňuje každému zdieľať veľké miestnosti. V skutočnosti, niektoré ubytovne môžu ubytovať až dvadsať ľudí v jednej jedinej miestnosti. To môže znamenať a prinášať veľa zábavy, najmä keď plánujete dovolenku v skupine, a eliminujete tak argumenty ohľadom toho, kto bude zdieľať miestnosti.

3. Nachádzajú sa vo väčšine veľkých miest po celom svete

V USA hostelov nie je až tak veľa, ale v krajinách Európy ich nájdete skoro na každom kroku. Môžete nájsť hosteli vo väčšine veľkých európskych miest a vo väčšine veľkých metropol po celom svete na každom kontinente, teda možno okrem Antarktídy.

4. Majú plne vybavené kuchyne

Ak chcete ušetriť peniaze na cestách tým, že si budete variť svoje vlastné jedlo, veľa hostelov ponúka plne vybavenú kuchyňu, ktorú môžete zadarmo použiť a už je zahrnutá v cene lôžka.

5. Ponúkajú raňajky

Väčšina ponúk hostelov zahŕňa aj bezplatné raňajky. Avšak, nemyslite si, že tieto budú veľmi extravagantné. Väčšinou je v ponuke len chlieb, maslo a šunka, syr alebo džem.

6. Nájdete v nich zábavné aktivity

V hosteli sa stále deje niečo zábavné, od rôznych plánovaných spoločných výletov až po rozličné hádky. Niektoré hosteli sú dokonca spojené s nočným barom alebo reštauráciou, čiže sa určite nebudete nudiť vo večerných hodinách, ak sa Vám zrovna nebude chcieť ísť spať.

7. Spoznáte zaujímavých ľudí z celého sveta

Ľudia z celého sveta navštevujú hosteli a budete mať veľa času sa s nimi porozprávať odkiaľ prišli a kam smerujú, a dozvedieť sa od nich najlepšie miesta, ktoré počas svojho cestovania navštívili. Určite budú chcieť počuť aj Vaše zážitky, tak buďte na to pripravení.

Okrem toho môže ťažiť zo znalosti miestneho personálu, ktorý Vám určite bude môcť odporučiť miesta, ktoré treba vedieť a navrhnúť, aké pamiatky treba navštíviť. Ich rady Vám umožnia vidieť miesta, ktoré nemusia byť zahrnuté v turistických sprievodcoch, a ktoré Vám pomôžu viac nahliadnuť do miestnej kultúry a jej identity.

8. Sú bezpečné

Ak ste trochu nervózny ohľadne bezpečnosti pobytu v hosteli, môžeme Vás upokojiť. Ubytovne majú všeobecne veľmi prísne pravidlá a nedovolia vstup nikomu, kto práve nie je hosťom. Ak máte strach, že Vám niekto ukradne Vaše veci, veľa hostelov ponúka možnosť si svoje veci zamknúť v skrinke na kľúč pri recepcií.

9. Každý z nich je jedinečný

Nie sú ako hoteli, ktoré sa podobajú jeden druhému. Každý hostel je jediným svojho druhu. Každý ma svoje jedinečné čaro.