Couchsurfing

Tento sociálny a cestovný fenomén sa stal tak populárny, že veľa ľudí si kladie otázku, čo vlastne tento Couchsurfing je a ako funguje tento zázračný spôsob, ako získať ubytovanie zdarma.

Myšlienka Couchsurfingu je jednoduchá: cestovateľ môže využiť pohostinnosti priateľských ľudí po celom svete, ktorí mu otvoria svoje domovy – tento akt milosrdenstva siaha až tisíce rokov do minulosti.

Je to pozoruhodný spôsob, ako cestovať lacno; každý cestovateľ využíva všetky možnosti, ako cestovať lacnejšie, keďže väčšinou má na cestovanie obmedzení rozpočet, z ktorého najväčšiu čiastku tvorí doprava. Na ubytovanie tak vo veľa prípadoch nezostáva veľký obnos peňazí. Na internete existujú mnohé stránky, ktoré ponúkajú takéto možnosti ubytovania zadarmo, ktoré prepájajú cestovateľov s voľnými posteľami alebo gaučmi na prespatie. Milióny ľudí po celom svete už využívajú tieto služby, tak prečo aj nie vy?

Zatiaľ čo termín “surfovanie na sedačke” voľne odkazuje na ubytovanie u hostiteľov, existuje veľa rôznych možnosti na ubytovanie hosťa pre potenciálnych hostiteľov v rôznych krajinách.

Hostitelia sú často bývalí cestujúci alebo cudzinci, ktorí sa chcú stretávať, pomáhať, a komunikovať s cestujúcimi. Jednoducho sa zaregistrujú na stránke, ktorá Couchsurfing ponúka a môžu sa podeliť o svoj byt, posteľ či v núdzovom prípade hoci aj len o gauč. Nielenže si môžete pomocou stránky nájsť ubytovanie zdarma, dostanete možnosť spriateliť sa z miestnymi obyvateľmi, ktorý dobre poznajú svoje mesto alebo oblasť a určite Vám budú môcť odporučiť najlepšie miesta na výlet. Obrovská úspora na peniazoch a zároveň miestny sprievodca pre Vaše cestovanie!

Pomocou tejto služby môžete výrazne znížiť Vaše výdavky pri cestovaní v drahších miestach, ako sú napríklad ázijský Hong Kong, Južná Kórea a Singapur. Hostitelia majú zvyčajne záujem dozvedieť sa o Vašej kultúre, precvičovanie angličtiny, alebo sa len tešia z menšej prestávky od bežnej rutiny. Zvyčajne, jediná vec, ktorá sa na oplátku za voľný pobyt žiada, je malý darček pre svojho hostiteľa ako pekné gesto a vyššia úroveň komunikácie a zdieľania Vašich zážitkov.

Dobrý hostiteľ Vám ukáže miestne pamätihodnosti, ponúkne informácie o tom, kam sa oplatí ísť, a poskytne Vám hlbší náhľad na miesto určenia nad rámec toho, čo Vám môže ponúknuť internetový alebo papierový sprievodca.

Je Couchsurfing bezpečný?

Hoci sa objavujú rôzne správy v médiách o nebezpečenstve takéhoto typu ubytovania, každá stránka má svoj vlastný systém na vyradenie zlých hostí alebo hostiteľov. Môžete si napríklad vybrať, akého hostiteľa preferujete (napríklad muž, žena, pár, atď.) a môžete o nich získať viac informácií na základe ich verejných profilov. Čím viac informácií a detailov v profile, tým lepšie. Môžete taktiež vidieť hodnotenia zanechané ostatnými cestujúcimi, ktorí tu strávili noc pred Vami.

Hostitelia vedia, že ak sa nebudú správať pohostinne a dobre k hosťom, bude to mať za následok negatívne hodnotenia a názory, ktoré v podstate eliminujú ich šance na hosťovanie cestujúcich v budúcnosti. Ako pri každej sociálnej sieti, ste v konečnom dôsledku zodpovedný za svoju vlastnú osobnú bezpečnosť pri nadviazaní kontaktu s cudzími ľuďmi.

Aby ste boli dobrým hosťom, naplánujete si stráviť nejaký čas s ľuďmi, ktorí Vás u seba zadarmo ubytovali, skôr než napríklad pôjdete spať. Taktiež, ak Vaša skúsenosť s ubytovaním bola pozitívna, zanechajte pozitívne hodnotenie na webových stránkach pre hosťa, aby si mohli aj iní cestujúci užiť príjemné pohostenie.