Botel a Motel vs. Hotel

Botel je loď, ktorá slúži ako hotel. Slovo je odvodené z anglického slova pre loď „boat“ a slova hotel.
Botely sa môžu vyskytovať od malých až do väčších rozmerov. Môžu to byť prestavané člny alebo iné plavidlá, ktoré boli upravené na lode, ktoré plávajú na mori alebo v rieke, či jazere. Môžu byť trvalo ukotvené, alebo aj pohyblivé, tak že sa počas roka vydávajú na viaceré rôzne miesta.

Rozdiel medzi hotelom a motelom

Slovo hotel bolo prvýkrát použité v roku 1765, a pochádza z francúzskeho slova, ktoré znamenalo mestský dom. Vzniklo na ubytovanie a stravovanie hostí. Slovo motel bolo prvýkrát použité až v roku 1925, a bola to kombinácia “motoru a hotela”. Motel ponúka služby a vybavenie, ktoré sú podobné hotelu.

Hotely v porovnaní s motelmi, majú tendenciu slúžiť ľuďom na dlhší pobyt. Motely sú v súkromnom vlastníctve, a sú teda väčšinou staromódne. Môžete ich nájsť pozdĺž ciest a diaľnic, mimo miest. Sú určené pre ľudí, ktorí sa vydali na výlet alebo na cestu a majú potrebu na odpočinok. Nie sú určené na dlhodobý pobyt a môžete sa tu ubytovať maximálne len na niekoľko dní.

Hotely, na druhej strane, majú vyššiu úroveň vybavenosti. Ponúkajú vynikajúce služby a tvrdo pracujú na svojej povesti a zachovaniu štandardov. Nižšie Vám uvedieme zopár základných rozdielov medzi hotelom a motelom, a čo tieto dve ubytovacie zariadenia vlastne od seba odlišuje.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako opísať rozdiel medzi hotelom a motelom je všimnúť si ich odlišné usporiadanie a konštrukciu. Hotel má stovky izieb (v prípade aspoň 3* hotela), ktoré sa nachádzajú na rôznych poschodiach. Tie sú spojené buď schodiskom alebo v prípade modernejších stavieb aj výťahom. Motel má naproti tomu len jedno, maximálne 2 poschodia, ktoré sú ľahko prístupné z parkoviska alebo parkovacieho miesta na blízku.

Hotely sú pre tých, ktorí potrebujú kde prespať na dovolenke alebo nejaký ten základný luxus. Sú dobre navrhnuté a renovované z času na čas. Motely sa držia iba základných potrieb; jednoducho poskytujú miesto na spanie a umytie. Dizajn preto určite nie je najdôležitejšou vecou, ktorou sa líšia hotel a motel. Vďaka rôznym trhovým a hospodárskym podmienkam sa ale jedno zariadenie od druhého môže značne líšiť.

Personálne obsadenie je ďalším dôležitým faktorom, ktorým sa od seba odlišujú hotel a motel. Obe inštitúcie zamestnávajú niekoľko rôznych pracovníkov. Pokiaľ sa jedná o hotely, recepčná má službu na recepcii, kuchár v kuchyni a gazdiná alebo chyžná na izbách. Vo väčšine prípadov sa tu nachádza aj parkovisko s obsluhou, či operátor výťahu alebo dverí a nemôžeme zabudnúť na manažéra, ktorý prijíma sťažnosti ubytovaných. V motely zvyčajne nájdeme recepčnú, ktorá vykonáva všetky tieto činnosti.

Služby sú ďalšou vecou, ktorou sa odlišujú tieto 2 zariadenia. Hotel ponúka širokú škálu služieb, ktoré zahŕňajú izbovú službu, reštauráciu, práčovňu, krytý bazén, posilňovňu a mnoho ďalších. Motel Vám naopak poskytuje len hŕstku služieb, ktoré zvyčajne zahŕňajú len raňajky a v lepšom prípade aj bazén. Poznáme veľa druhov hotelov, či už je to záhradný alebo podmorský. Typy motelov sú obmedzené – poznáme len motel s krátkodobým a dlhodobým ubytovaním. Faktom je, že motely sú určite lacnejšie než hotely.